Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie ciepła z powietrza czy też gruntu do ogrzania obiektów budowlanych, czy też uzyskania ciepłej wody użytkowej. Rodzaj pompy dobiera się w zależności od uwarunkowań technicznych obiektu budowlanego i oczekiwań klienta, czy też zakładanego przez niego budżetu. Jakie są typy pomp ciepła? Kiedy się na nie zdecydować?

Pompy ciepła a rodzaj źródła jego pozyskiwania

Biorąc pod uwagę rodzaj źródła pozyskiwania ciepła, wyróżnić można pompę gruntową, wodną oraz powietrzną. To główny ich podział, na podstawie którego rozważamy jakie rozwiązanie wybrać. Ogólnie działają one na zasadzie wymuszonego przepływu powietrza z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Kluczowym jej elementem konstrukcyjnym jest sprężarka, dzięki której krążą czynniki grzewcze wewnątrz pompy. Pozostałymi elementami tworzącymi urządzenie są wymienniki pozyskania ciepła i oddania ciepła. Mimo że zasilane są one energią elektryczną potrzebują jej na tyle mało, że ich ogrzewanie nimi pomieszczeń gazem czy też olejem.

Którą pompę ciepła wybrać?

Gdy zależy nam możliwie najmniej kłopotliwym montażu z całą pewnością z wymienionych rodzajów pomp sprawdzi się ta, której dolnym źródłem jest powietrze. Niestety łatwość montażu nie idzie w parze wydajnością urządzenia. Jej bowiem efektywność maleje gdy na dworze jest zimno, czyli dokładnie wtedy, kiedy potrzeba najwięcej ciepła do ogrzania pomieszczeń. Im niższa temperatura powietrza, tym pompa zużywa więcej energii elektrycznej do wytwarzania tej samej ilości ciepła. Przy umiarkowanej zimie to ogrzewanie będzie mniej kosztowne niż gdyby wykorzystać grzejniki elektryczne.

Lepiej w stosunku do tradycyjnych kotłów grzewczych sprawują się pompy ciepła typu woda/woda lub woda/powietrze, wymagają one jednak większych nakładów pieniędzy w postaci wykonania studni głębinowych, sprawdzi się w obiektach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło.