System rekuperacji polega na odzyskiwaniu energii cieplnej, aby móc ponownie ją wykorzystać. Nie jest to jednak jedyna korzyść wynikająca z zastosowania takiego rozwiązania. O czym jeszcze warto wiedzieć i dlaczego zdecydować się na jej użytkowanie?

Jaka jest zasada działania rekuperacji?

Działanie systemu polega przede wszystkim na wyciąganiu z wnętrz powietrza brudnego i zużytego. Powietrze to jest ciepłe, dlatego też przechodzi przez wymiennik, w którym jest ono odzyskiwane. Natomiast zimne i jednocześnie oczyszczone jest ponownie rozprowadzane w budynku.

Jakie są zalety wynikające z zastosowania rekuperacji?

Wiemy już ogólnie, na czym polega działanie systemu. Jakie jednak wynikają z tego korzyści? Jedną z kluczowych zalet jest oszczędność. Dzięki odzyskowi ciepła można zyskać na energii kilkadziesiąt procent, płacąc tym samym mniej za rachunki. Dobrze zainstalowany system to oszczędność na poziomie nawet 30 proc., co pozwala na pozostanie w domowym budżecie naprawdę sporych kwot.

Nie jest to jednak jedyna zaleta. Drugą i niemniej znaczącą jest gwarancja oddychania w budynku czystym powietrzem. W czasie problemów ze smogiem właściwie w całym naszym kraju jest to ogromny atut i oczywista korzyść dla zdrowia. System rekuperacji oczyszcza też powietrze bez pyłków i innych alergenów, dzięki czemu polecany jest w domach z małymi dziećmi oraz osobami z uczuleniami.

Wygodny budynek bez hałasu i owadów

Rekuperacja to również świetny sposób na to, aby… nie musieć otwierać okien. Zaletą tego jest przede wszystkim brak owadów, ale również mniejszy hałas. Ten ostatni jest uciążliwy zwłaszcza dla osób mieszkających tuż przy ruchliwych drogach, nie ulega więc wątpliwości, że otwieranie okien to także wyższe natężenie dźwięku we wnętrzach, negatywnie wpływające na komfort przebywania.

Jak doskonale widać, rekuperacja to naprawdę wiele zalet. Zdecydowanie warto się więc na nią zdecydować, zwłaszcza w przypadku planowania budowy domu. Okazuje się bowiem, że na tym etapie jej wdrożenie jest nie tylko najłatwiejsze, ale i najtańsze.