Przewody wentylacyjne to absolutna podstawa w każdym obiekcie. Zapewniają odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz odprowadzają nieczystości z pieców poza obręb budynku.

Przewody wentylacyjne murowane i metalowe

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana wentylacja stanowi podstawę każdego obiektu. W starszych budynkach może być wspierana elektronicznie. Dla nowych konstrukcji zgodnie z regulacjami budownictwa energooszczędnego musi być w pełni grawitacyjna. Warto skorzystać z doświadczenia firmy rekuperacja.legnica.pl, która odpowiednio wykona przewody wentylacyjne. Podstawę stanowią kanały murowane, stanowiące część konstrukcji i to one odpowiadają za grawitacyjną, a więc zupełnie bezstratną w energię, wentylację. Odrębną kwestią są domontowywane przewody stalowe, które prowadzone są niezależnie od pierwotnej konstrukcji lub połączone z nią. Realizacja tego rodzaju określona jest w stosownych normach stanowiących o wymaganiach z zastosowaniem odpowiedniej grubości blachy dla danego miejsca przeznaczenia.

Normy i inne materiały

W przypadku budownictwa mieszkalnego oraz użyteczności publicznej przepisy jasno określają, że do realizacji przewodów wentylacyjnych należy wykorzystywać materiały niepalne, jak wspomniana cegła oraz blacha stalowa. Konieczne jest także to, aby tego rodzaju instalacja charakteryzowała się wysoką szczelnością. Nie oznacza to jednak, że cegła i stal to jedyne materiały, z którym można wykonać realizację. To również płyty tworzone z paneli łączonych warstwowo, a także z włókna szklanego zbrojonego folią aluminiową i utwardzonego żywicą. Kanały wentylacyjne wykonywane mogą być także z tworzyw sztucznych jak: poliuretan, polipropylen, polietylen bądź też PVC, czy polifluorek winylidenu (PVDF). Różnego rodzaju materiały stosowane do wykonania tego rodzaju instalacji charakteryzują się innymi parametrami, stąd znajdują zastosowanie w rozmaitych miejscach. Ważne jest to, że są lekkie, trwałe i szczelne.