Prawidłowy dobór klimatyzatora do metrażu pomieszczenia to nie tylko kwestia komfortu, ale też wydatków. Jakie czynniki koniecznie trzeba więc wziąć pod uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję w tym zakresie? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Uwzględnienie metrażu pomieszczenia

Specjaliści zalecają, aby na 10 metrów powierzchni pomieszczenia przypadał 1 kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Do tego celu wystarczy zastosować łatwy wzór, czyli metraż wnętrza pomnożyć przez 100. Wówczas otrzymamy wynik, jaka moc chłodnicza będzie odpowiednia.

Kubatura niemniej ważna

Warto zaznaczyć, że powyższy wzór sprawdza się głównie w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości, czyli do 2,8 metra. Co, jednak jeśli jest ono wyższe? Wówczas metraż mnożymy przez 40. Tym samym ponownie uzyskujemy odpowiednią moc chłodniczą.

Wzór nie zawsze dobry, czyli skorzystaj z pomocy eksperta

Jeśli zależy nam na tym, aby klimatyzator był w sposób idealnie dobrany do pomieszczenia, wówczas koniecznie trzeba to omówić z fachowcem. Dlaczego? Powód jest taki, że istnieją pewne wyjątki, które wymuszają wzięcie pod uwagę nieco innych czynników.

Przykładowo w bardzo silnie nasłonecznionych pomieszczeniach skierowanych na południe oraz zachód konieczne będzie doliczenie około 30 proc. mocy. Podobnie będzie we wnętrzach połączonych z kuchnią, w której w trakcie gotowania generowane są bardzo duże ilości ciepła. Systemy klimatyzacyjne warto więc wybierać z fachowcami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu będą w stanie doradzić optymalny wariant, ale i oszczędny.

Klimatyzatory coraz częściej goszczą w naszych domach. W przypadku wyboru koniecznie trzeba jedna wziąć pod uwagę wiele czynników, które pomogą w zakupie odpowiedniego sprzętu oraz w jego wygodnym użytkowaniu. Aby poznać szczegóły, zachęcamy do kontaktu.